Blog

Mevsimine Göre Beslen Sağlıklı Kal!

Sabahları uyanmakta zorlanıyor, uykunuzu alsanız da kendinizi yorgun hissediyorsanız sebebi mevsim geçişi olabilir. Mevsim geçişleri bazı bireyleri kötü etkileyebilir, odaklanamama ya da uykusuzluk gibi yoğun belirtiler gösterebilmektedir.
Sonbahar aylarında ortaya çıkan hava değişimleri hormonsal dengeleri etkileyerek bireyleri depresif duygu durumuna bile itebilir. Bu yorgunluktan doğru beslenme ve hafif fiziksel aktivite ile kolayca sıyrılabilirsiniz.

ANTİOKSİDANLARLA ZİNDE KALIN!

Strese karşı iyi geliyor diye sürekli duyduğumuz bir grup besinlerde bulunan öğeler var. Antioksidanlar! Antioksidanlar, vücudu strese karşı koruyan, sizi gün içerisinde zinde tutan bir grup vitamin ve minerallerdir. Özellikle C vitamini Türkiye’de ulaşımı da çok kolay olan meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Ayrıca her ana öğünde tüketeceğiniz 1 orta boy taze sebzenin ne gibi değişiklikler yarattığını, enerjinizin artığını kendiniz de görebilirsiniz!

Diğer bir önemli antioksidan ise E vitaminidir, neredeyse bütün besinlerde olmak üzere sert kabuklu meyvelerde bolca bulunur. Aynı zamanda tahıllarda da var ancak E vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğundan tahılla beraber biraz da bitkisel yağ kullanmak gerekiyor.

B VİTAMİNLERİ VAZGEÇİLMEZİNİZ OLSUN!

Tahıllar, yumurta ve kırmızı et B grubu vitaminlerden zengindir. Her birinde farklı farklı B vitaminleri vardır. B grubu günlük stresi azaltmada ve yorgunluğu enerjiye çevirmede size yardımcı olacak tek gruptur. Sinir sistemindeki en etkili grup B grubu vitaminleridir. Eğer bunları eksik alırsanız sonbahar yorgunluğu uzun dönemde size depresyon olarak geri döner ve kalıcı olabilir.

Et ürünlerini pişirirken suyunu dökmeden az suda haşlayarak tüketirseniz bütün B vitaminlerini tam olarak tüketmiş olursunuz.

Suda pişirilen tahıllarda (makarna, bulgur, karabuğday vb) vitaminleri suya geçer. Dolayısıyla siz tahılı pişirdikten sonra kalan fazla suyu dökerseniz vitaminleri vücudunuza alamazsınız. Bu yüzden tahılın üzerine tam yetecek kadar su koyun ve buharı kaçmadan pişirin. Baharat ekleyerek birbirine yapışmasını önleyebilirsiniz.