Blog

Hamur İşi Yapmanın Püf Noktaları

Hamur işi kabarsın ve yumuşacık olsun istiyorsanız bu püf noktalar sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmayacak, ayrıca mutfağınıza farklılık ve lezzet katacak. İşte faydalanabileceğiniz birbirinden pratik yöntemler

1- Yumurtaları kullanmadan evvel oda sıcaklığına getirin

Oda sıcaklığında kullanılan yumurtalar diğer malzemeler ile daha rahat özdeşleşir ve bu da daha iyi kıvamlı bir sonuç elde etmenizi sağlar. Eğer hazırlıklarınızı yapmadan evvel yumurtalarınızı buzdolabından çıkarmayı unuttuysanız panik yapmayın! Ilık/sıcak suda 5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

2- Unu ve nişastayı her zaman eleyin!

İster süzgeç, istek elek yardımıyla olsun, tarifinizde unu elemeyi asla ihmal etmeyin! Bu işlem hamurunuzun topaklaşmasını engelleyeceği gibi, daha homojen bir karışım elde etmenizi sağlayacaktır.

3- Oda sıcaklığında tereyağ için mikrodalga fırınınızdan faydalanın

Birçok tarif sizden oda sıcaklığında yağ kullanmanızı ister. Eğer vaktinde buzdolabından çıkarmayı unuttuysanız mikrodalga fırınınızda 15-30 saniye bekletmeniz gerekli kıvamı elde etmenizi sağlayacaktır.

4- Yapışmasını engellemek için fırın tepsinizi iyi hazırlayın

İster kurabiye için tepsi, ister kek için kalıp olsun, fırına girecek kabınızı iyi hazırlamanız yapışma sorununu ortadan kaldırır. Bunu engellemek için özel yağlı kağıt kullanabilir veya kaplarınızı zeytinyağ veya tereyağ kullanarak yağlayabilirsiniz.

5- Hamurunuza limon suyu ekleyin

Pasta, kek veya kurabiye hamurunuza çok az limon suyu eklemek daha iyi kabarmasını sağlayacaktır.

6- Tatlı hamur işi bile yapıyor olsanız mutlaka tuz ekleyin

Tuz eklemek, hem tatlınızın lezzetini artırır hem de su ve yağ ile etkileşime geçerek kıvam almasında büyük rol oynar.

7- Şeker yerine kullanacağınız muz yeterince olgun değilse hemen fırına atın

Muzunuz yemek için ideal ancak tarifte kullanacak kadar olgun ve yumuşak değilse, 150 derecede 30-40 dakika kabuğu siyah olana kadar pişirip, 30 dakika dinlendirmeniz yeterli olacaktır.

8- Pişirmeden önce buzdolabında bekletin

Kurabiye ve cookie hamurunuzu soğutmak dışı çıtır içi yumuşak cookie elde etmenizi, börek hamurunuzu buzdolabında bekletmek ise üstü iyi kızarmış içi sulu kalmış börekler pişirmenizi sağlayacaktır.

9- Hamur açarken merdane yerine soğuk su dolu şişe kullanın

Tart veya kurabiye hamurlarını daha rahat açmak için buzdolabında 30 dakika bekletmek dışında, soğuk şişe kullanmakta istediğiniz incelikte bir hamur elde etmenize yardımcı olacaktır.

10- Bir tartı edinin

Göz kararı veya bardak gibi mutfak gereçleri kullanmak yerine tarifteki gramajlara birebir uymak her zaman mükemmel sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.