Blog

Sıra Dışı Yumurta Pişirme Yöntemleri

Yumurta önemli bir protein kaynağı olduğu için beslenmemizde mutlaka yer vermemiz gereken bir hayvansal besindir. Ayrıca içerisinde ovalbüminb6b12 ve biotini bağlayan avidin proteinin içerir.

Farklı tarzda yumurta pişirme yöntemlerinin devamı haberimizde yer almaktadır.

POŞE YUMURTA PİŞİRME YÖNTEMİ

Poşe yumurta demek beyazı pişmiş olan yumurtanın sarısının cıvık kalması demektir. Kahvaltılarınızda hoş bir sunum elde edebilir afiyetle tüketebilirsiniz. Akını dağılmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca yağsız pişirme yöntemi olduğu için düşük kalorili protein almak için güzel bir alternatif olabilir.

Poşe yumurta yapmak için yumurtalarınızdan taze olanını seçin. Bir tencereye su ekleyin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra içine 2 yemek kaşığı sirke ve tuz ilave edin. Altını kısın. Yumurtanızı boş bir kâseye kırıp dağılmamasına özen gösterin. Kaynayan tencerenin içine yavaşça dökün ve pişirin. Dışının beyaz ve opak olduğunu gördükten sonra kevgirle alın ve sunuma hazırlayın.

SCRAMBLED/ÇIRPILMIŞ YUMURTA PİŞİRME YÖNTEMİ

Bu yumurta pişirme yöntemi hem kolay hem de çok lezzetli yumurtalar pişirmenize yardımcı olacak bir yöntem. Öncelikle istediğiniz kadar yumurtayı bir kaba kırın ve hafifçe, sarısı ve beyazını karıştırarak çırpın. Daha lezzetli bir tarif elde etmek isterseniz süt veya krema karıştırabilirsiniz. Daha sonra bu yumurtayı tereyağı erittiğiniz tavanın tam ortasına dökün. Tavanın kenarlarından ortasına doğru yumurtayı karıştırın. Bir spatula yardımıyla pişen yumurtaları ortada biriktirin. Daha sora istediğiniz baharatla veya peynirle servis edebilirsiniz.

SUDA OMLET PİŞİRME YÖNTEMİ

Sarı, pofidik bulutlar elde etmek için harika bir yöntem. Öncelikle yumurtalarınızın sarıları ve beyazlarını ayırın. Sarıları bir kapta iyice çırpın. Bir tencereye 4 parmak kadar su koyup kaynatın. İçerisine tuz ekledikten sonra çırptığınız yumurta sarısını tencereye dökün. Piştikten sonra süzün ve istediğiniz baharatla süsleyin.

KIZARMIŞ YUMURTA

Yumurtayı daha da lezzetli hale getirmek için kızartmayı hiç düşündünüz mü? Yumurtaları haşladıktan sonra galeta ununa bulayarak kızartın, isterseniz yoğurtla isterseniz sade olarak tüketin.

OMLET

Omlet yapmak için yumurtanızın sarısıyla beyazının birlikte pürüzsüz ve tek renk olana kadar çırpın. Daha sonra tereyağı döktüğünüz tavada ince bir tabaka haline krep pişirir gibi pişirin. İsterseniz kaşar peyniriyle isterseniz baharatla servis edin.

SAHANDA YUMURTA

Sahanda yumurta pişirmek için tavanıza bir miktar yağ dökün ve yumurtalarınızı tavanın içine kırdıktan sonra karıştırmadan ve sarısını bozmadan pişirin. Tavanın kenarından spatula yardımıyla kaldırıp altının pişmesini kontrol edin ve kızarma başladığında dikkatlice tavadan alın.

Kaynak: https://gastromanya.com/yumurta-pisirme-yontemleri/

 

Bir Yorum Gönderin